Kuba – latynoska przygoda...

01 czerwiec 2012.

88
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 4.00 na 5)
Kuba – latynoska przygoda...4.00 out of 50 based on 1 voters.


Za dnia słońce zalewa złote plaże, zielone palmy szumią nad błękitem wód, a w malowniczych miasteczkach panuje senna, leniwa atmosfera. Prawdziwe życie zaczyna się po zmierzchu, wśród  dymu cygar i rytmów samby – tańca gorętszego niż letnia temperatura... Kubańskie wieczory z pewnością będą niezapomniane.

Kuba | Trinidad – karaibski raj
Kuba | Trinidad – karaibski raj (by exkrupier )

Położenie i klimat

Kuba jest wyspą leżącą w Archipelagu Wielkich Antyli u wschodnich wybrzeży Ameryki Środkowej. Należy do malowniczych wysp Morza Karaibskiego i jest największą z nich. W skład państwa zwanego Republiką Kubańską wchodzi także ok. 1600 niewielkich przybrzeżnych wysepek. Kuba posiada znakomitych wyspiarskich sąsiadów: Portoryko, Jamajkę oraz Dominikanę i Haiti, wraz z którymi prześciga się o bycie najatrakcyjniejszym celem wypraw turystycznych.

Na Kubie panuje klimat równikowy. Ponieważ charakteryzuje go m.in. występowanie pory deszczowej, podróż w te rejony najlepiej zaplanować w czasie, kiedy będziemy mogli bez przeszkód korzystać z dobrodziejstw tropikalnego słońca – między październikiem a kwietniem.

Ludzie i historia   

Zanim w 1492 r. Krzysztof Kolumb dotarł do wybrzeży wyspy, zamieszkiwały ją głównie lokalne plemiona Sibonejów, Tainów i Karaibów.

Od 1511 r. wyspa opanowana została przez Hiszpanów – znajdziemy tu wiele przykładów architektury kolonialnej. Dziś znaczny procent mieszkańców Kuby jest pochodzenia europejskiego, ponad połowę stanowi zaś ludność o korzeniach afrykańskich (od XVI do XVIII w. Kuba była ważnym centrum handlu niewolnikami). Lokalne plemiona indiańskie nie przetrwały.

Kuba | Mieszkaniec Trinidad z nieodłącznym cygarem
Kuba | Mieszkaniec Trinidad z nieodłącznym cygarem (by adassel )

Do najstarszych miast założonych przez Hiszpanów należą: malownicze Trinidad – perła kubańskiej architektury i Baracoa, gdzie w miejscowym kościele można zobaczyć krzyż misyjny przywieziony przez Krzysztofa Kolumba, a także pomnik ostatniego przywódcy plemienia Tainów – Hatueya.

Na Kubie znajduje się wiele miejsc dotyczących burzliwej historii kraju, a także wydarzeń na skalę światową. Należą do nich przede wszystkim: Santa Clara pełna pamiątek kubańskiej rewolucji i jej przywódcy Che Guevary, a także położona u południowo-wschodnich wybrzeży kraju amerykańska baza wojskowa w prowincji Guantanamo.

Kuba | Klimatyczne uliczki Hawany
Kuba | Klimatyczne uliczki Hawany (by RasmusA )

Atrakcje

Kuba to przede wszystkim wspaniałe tropikalne plaże, a także bukiet możliwości dla miłośników aktywnego wypoczynku. Największą popularnością cieszy się nurkowanie i surfing w jego różnych odmianach. Nie trudno tu o dobrą wypożyczalnię sprzętu czy opiekę instruktorską.

U wybrzeży Kuby wody są przejrzyste, błękitne i pełne bogatego życia morskiego. Znajdują się tu także wspaniałe rafy koralowe, zaś przy niewielkiej wysepce Isla de Juventud – podwodny park Punta France. Jeśli nie widzieliśmy wcześniej korali w kolorze czarnym, powinniśmy zanurkować właśnie tutaj.

Kuba | Plaża w Varadero
Kuba | Plaża w Varadero (by telekam )

Hawana

Niesamowity klimat panuje w kubańskiej stolicy – Hawanie. Atmosfera tego niezwykłego miasta urzekła m.in. Ernesta Hemingwaya i Franka Sinatrę, którzy byli tu częstymi gośćmi. Znajdują się tu wspaniałe zabytki z czasów kolonialnych: pałac, katedra i fortece, a także tętniący życiem – szczególnie w karnawale – bulwar Paeso. W dzielnicy La Caiba zapomnimy się wśród licznych, ożywających nocą lokali, przy rytmach samby i szklaneczce doskonałego rumu Havana Club.