Noclegi na Kubie

03 czerwiec 2014.

188
com_content.article
(9 razy zagłosowano, średnia ocena 3.78 na 5)
Noclegi na Kubie3.78 out of 50 based on 9 voters.


Jeśli wybieramy się na Kubę z biurem podróży, nie musimy się martwić o nocleg – zakwaterowanie w wybranym hotelu mamy wtedy w cenie. Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku wypraw na własną rękę, wówczas odpowiednio wcześniej musimy rozważyć różne opcje noclegów.

Kuba | Elegancki hotel na wyspie Cayo Santa María
Kuba | Elegancki hotel na wyspie Cayo Santa María (by dasiam )

Centra turystyczne

Baza noclegowa na Kubie najlepiej rozwinięta jest w stolicy – Hawanie oraz Santiago de Cuba, Trinidad czy Santa Clara, czyli w miejscach najczęściej odwiedzanych przez turystów.

Znalezienie dobrego hotelu na prowincji przysporzy nam już nieco więcej kłopotu.

Hotele i hostele

Doświadczeni podróżnicy z pewnością już dobrze wiedzą, że w zależności od regionu świata – hotelowa gwiazdka hotelowej gwiazdce nie równa. Nie inaczej jest na Kubie. Jeśli zdecydujemy się tu na nocleg w hotelu czterogwiazdkowym, nie powinniśmy spodziewać się takiego luksusu, jakiego zaznamy chociażby w Polsce.

Jeśli hotele nie są opcją, którą zwykliśmy wybierać na wakacjach, możemy skorzystać z tańszej oferty hosteli (hostales).

Kuba | A może pokój z typowym kubańskim patio?
Kuba | A może pokój z typowym kubańskim patio? (by casagrethercarlos )

Kwatery prywatne

Na Kubie popularne są także prywatne kwatery, tzw. casas particulares. Może to być zarówno pokój na wynajem, apartament lub nawet dom. Kwatery tego typu są nie tylko korzystniejsze cenowo (szczególnie jeśli potrafimy negocjować) niż hotele, ale dodatkowo pozwalają na nawiązanie znajomości z tubylcami. Właściciele niektórych kwater oferują swoim gościom wyżywienie, transport i pomoc w znalezieniu noclegu w innym mieście.

Szukając casa particular możemy skorzystać z wyszukiwarki internetowej, jak i na własną rękę rozejrzeć się w terenie. Dobrą informacją turystyczną są pod tym względem taksówkarze (oczywiście zawsze stosujemy zasadę ograniczonego zaufania).

Kuba | Kwatera prywatna w Vedado
Kuba | Kwatera prywatna w Vedado (by chewie )

Jeśli nad kwaterą widnieje specjalne, niebieskie oznaczenie (przypominające kotwicę na białym tle), to możemy mieć pewność, że jest ona legalna.

Oczywiście najciekawsze opcje noclegowe polecane są także w przewodnikach, jednak jeśli korzystamy z tych najpopularniejszych, musimy liczyć się z tym, że mnóstwo innych turystów także tam trafi.

Kwaterę prywatną możemy zarezerwować jeszcze w Polsce, korzystając ze stron internetowych z danymi kontaktowymi lub znaleźć odpowiednie lokum już na miejscu. Zawsze jednak warto mieć jakiś pewny nocleg przynajmniej na dwa-trzy dni po przylocie i ewentualnie dopiero potem – gdy już trochę odpoczniemy i rozeznamy się w okolicy – wyruszyć na poszukiwania nowego.

Kuba | Charakterystyczne oznaczenie legalnie wynajmowanego casa particular
Kuba | Charakterystyczne oznaczenie legalnie wynajmowanego casa particular (by kudumomo )